Czy wiesz, że to parabank

Poszukując produktów finansowych analizujemy wiele ofert różnego rodzaju instytucji. Najczęściej są to oferty banków, jednak nie zawsze. Niekiedy spotykamy się z ofertami parabanków. Czym są parabanki i czy warto korzystać z ich ofert?

Parabanki, jak sama nazwa wskazuje, to firmy, które nie są bankami. To ważna informacja, bowiem mogą działać na innych zasadach i nie muszą stosować się do zapisów prawa bankowego. Warto dodać, że najczęściej są to firmy prywatne, choć nie jest to generalna zasada. Działają w oparciu o przepisy prawa, jednak opinie na temat parabanków, to jasny dowód, iż niekiedy to prawo naginają do swoich potrzeb. Warto mieć tego świadomość i wiedzieć, że oferta parabanku nie musi być korzystna. Z pozoru będzie, jednak skomplikowana umowa danego produktu finansowego, ukryte koszty, niejasne zapisy mogą spowodować iż produkt będzie mniej korzystny niż na początku się wydawało. Doskonałym przykładem są pożyczki pozabankowe. Nisko oprocentowane, bo wysokość oprocentowania określona jest w zapisach ustawy anty lichwiarskiej i nie możne być inna, jednak nie do końca korzystne, gdyż wysokość innych kosztów jest znacznie zawyżona i sprawia – w ekstremalnych sytuacjach – iż koszt pożyczki zbliża się do jej wysokości.

dol14

Bank czy parabank?

Niemałą trudnością jest określenie, czy dana firma jest bankiem, czy parabankiem. Zarówno banki jak i parabanki można znaleźć w wielu miejscach. Posiadają siedziby, działają w centrach handlowych, zwracają uwagę na wizerunek. Niekiedy nazwa instytucji finansowej nic nam nie mówi, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w banku, a w rzeczywistości to nic innego jak parabank. Różnice są istotne, warto więc wiedzieć, z jaką instytucją mamy do czynienia. Listę działających w Polsce parabanków można znaleźć pod adresem http://judaszowesrebrniki.pl/lista-parabankow-dzialajacych-w-polsce i warto się z nią zapoznać.

Czy każdy parabank jest zły?

Opinie na temat parabanków są najczęściej negatywne, jednak czy każdy parabank jest zły? Nie można odpowiedzieć twierdząco, należy również dodać, że dla wielu klientów oferta parabanku jest jedyną, z której mogą skorzystać. Warto tu wrócić do pożyczek – właśnie w parabankach mogą je otrzymać osoby zadłużone, ze złą historią kredytową w BIK. Mniejsze wymogi w stosunku do klientów, zawsze jednak mają swoją cenę. Jeśli więc dana oferta parabanku spełnia nasze oczekiwania, jest oparta na sensownej umowie, pozbawionej tak zwanych niekorzystnych zapisów, warto z niej skorzystać. Zawsze jednak trzeba pamiętać, ze oferty banków najczęściej są dużo korzystniejsze, nie można również zapominać o tym, że interesy klientów są w nich bardziej chronione. Chcąc pożyczyć lub powierzyć pieniądze, trzeba mieć tego świadomość. Nie można z góry odrzucać wszystkich ofert parabanków, aczkolwiek bezpieczniej jest skorzystać z oferty banku. W jednym i drugim miejscu, zawsze należy pamiętać, by przed podpisaniem umowy danego produktu finansowego, zapoznać się z nią dokładnie i podpisywać tylko wtedy, gdy wiemy, co podpisujemy. To jest w naszym interesie.

admin
admin